Finał Ligi Europy: Chelsea – Arsenal (Zapowiedź)

1033

Czas na ostateczne rozstrzygnięcie w tym sezonie Ligi Europy! Przed nami wielki finał tych rozgrywek, w którym dojdzie do zespołów z tego samego kraju, a dodatkowo z tego samego miasta. Mowa tutaj oczywiście o Chelsea i Arsenalu. Mecz ten zapowiada nam się wyśmienicie, więc nie trzeba chyba nikogo specjalnie zapraszać.  

Podopieczni Maurizio Sarriego przeszli przez fazę grupową bez jakichkolwiek problemów nawet pomimo tego, że grali tam raczej zawodnicy drugiego garnituru. W sześciu meczach sięgnęli oni po pięć zwycięstw, potykając się jedynie w wyjazdowym starciu z Mol Vidi (2:2). Londyńczycy łącznie zdobyli szesnaście punktów, a ich stosunek bramek to 12:3 – drugie BATE Borysów nawet na moment się do nich nie zbliżyło. W 1/16 finału odprawili oni z kwitkiem szwedzkie Malmo FF (2:1, 3:0), w kolejnej fazie bez żadnych problemów poradzili sobie z Dynamem Kijów (3:0, 5:0). Ćwierćfinał to dwumecz z rewelacją rozgrywek Slavią Praga. Tutaj “The Blues” po wygranej na wyjeździe 1:0 u siebie zwyciężyli 4:3. W półfinale mieliśmy sporo emocji w starciach z Eintrachtem Frankfurt. W obu spotkaniach padł remis 1:1, więc o rozstrzygnięciu zdecydowały rzuty karne. W nich lepsi byli zawodnicy ze Stamford Bridge i to oni mogli świętować. 

Podobnie dla “The Gunners” faza grupowa nie była jakimkolwiek problem i przeszli ją suchą nogą. Pięć zwycięstw i jeden remis, który przytrafił się ze Sportingiem, dały łącznie szesnaście punktów, a bilans bramkowy to 12:2. Londyńczycy mieli trzy “oczka” przewagi nad wspomnianymi Portugalczykami i pewnie zameldowali się w fazie pucharowej. Tam w 1/16 finału po przegranej na wyjeździe 0:1 z BATE Borysów u siebie odrobili straty i wygrali 3:0. Podobnie było w kolejnej fazie, gdzie najpierw ulegli Stade Rennes 1:3, a następnie zatriumfowali u siebie 3:0. W ćwierćfinale podopieczni Unaia Emery’ego trafili na mocne Napoli. Pomimo tego Włosi nie mieli większych argumentów i Arsenal najpierw wygrał 2:0, a w rewanżu 1:0. Półfinał to dwumecz z silną w tym sezonie Valencią. Tutaj ekipa z Emirates Stadium również pokazała klasę i sięgnęła po dwa zwycięstwa kolejno 3:1 i 4:2, pokazując tym samym, że zasługuje na grę w finale.  

Chelsea w swojej historii ma już na koncie jeden triumf w Lidze Europy. Miało to miejsce w 2013 roku, a więc rok po tym jak zwyciężyli w Lidze Mistrzów. Wtedy to w finale okazali się lepsi od Benfiki, pokonując ją 2:1 na stadionie w Amsterdamie. 

Arsenal z kolei nigdy nie wzniósł pucharu Ligi Europy w górę. Będzie to zatem pierwsza dla nich okazja, a szanse są spore, ponieważ ich trener Unai Emery to specjalista od tego trofeum. Hiszpański trener zwyciężał je w sezonach 2013/2014, 2014/2015 i 2015/2016. 

1 033 thoughts on “Finał Ligi Europy: Chelsea – Arsenal (Zapowiedź)